Marketing Zagadnienia informatyczne

Kilka prostych zasad optymalizacji dla urządzeń mobilnych

Powszechność urządzeń przenośnych sprawia, że twórcy stron internetowych z większą ochotą przygotowują ich mobilne wersje. Jest to niezwykle ważne ze względu na coraz większy ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń mobilnych. Zasada jest jedna: jeśli chcesz mieć większą liczbę użytkowników musisz zapewnić im jak najwygodniejsze warunki korzystania z Twojego serwisu. Z tego względu właśnie konieczna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Jak przeprowadzić optymalizację dla urządzeń mobilnych?

Jest kilka czynników, o których musimy pamiętać, przygotowując naszą stronę. Jeśli chcemy być przyjaźni dla osób korzystających z urządzeń mobilnych, która ma wpływ na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, przede wszystkim musimy zadbać o to, aby strona wyświetlała się właściwie na różnych ekranach. Warto też zagwarantować szybkie wyświetlanie się serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów lub z tabletów zależy przecież na sprawnym dostępie do informacji. Kolejnym podstawowym, ale bardzo znaczącym elementem, jest czytelność. Tworząc stronę z myślą o urządzeniach mobilnych musimy zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar wszystkich elementów oraz odstępy między nimi. Przydatne jest też wykorzystywanie informacji o miejscu, w którym znajduje się użytkownik. Dobrze, jeśli nasz portal wyświetla dodatkowe wiadomości o tym, co znajduje się najbliżej użytkownika.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – użyj RWD

Zastosowanie tych zasad z pewnością przełoży się na zwiększenie ruchu na optymalizowanej stronie. Wypracować to można na różne sposoby. Możemy stworzyć swoją stronę w oparciu o RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie zalecane przez Google. W niektórych sytuacjach nie jesteśmy w stanie zachować zupełnej responsywności. Wtedy warto pomyśleć o stworzeniu wersji strony dla urządzeń przenośnych. Jest to wyjście mniej wygodne, ponieważ wymaga wykorzystania innego adresu URL. Jeśli nasza strona postawiona jest na CMS-ie, można po prostu wykorzystać odpowiednie wtyczki, które sprawią, że strona będzie we właściwy sposób wyświetlała się także na urządzeniach mobilnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w dzisiejszych czasach niezbędny element projektowania stron.