Wszystko o zdrowiu

Zabiegi cross-linking Megaride i Topoguided – o leczeniu stożka rogówki

Na voigtklinikaoka.pl przeczytasz wszystko, co należy wiedzieć o korekcie stożka rogówki.

Keratoconus, zwany potocznie stożkiem rogówki, to schorzenie, które niesłychanie utrudnia życie – pogarsza jakość widzenia, a jednocześnie może powodować inne choroby oczu. Współczesne kliniki okulistyczne dysponują środkami pozwalającymi sprostać tym problemom. Jak więc wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Stożek rogówki nierzadko towarzyszy innym wadom oczu

Rogówka to przezroczysta część oka, która silnie skupia promienie światła. Mieści się przed tęczówką i ma dużo receptorów bólu, jest jednakże słabo ukrwiona. W okolicy drugiej i trzeciej dekady życia może ulec odkształceniu polegającemu na ścieńczeniu oraz uwypukleniu w środkowej części. Jest to następstwem nadwątlenia tkanki, która – jak się przypuszcza – robi się podatna na działanie wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje astygmatyzm oraz krótkowzroczność, przez co chory widzi kategorycznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie świetlne. Pacjenci uskarżają się także na podrażnienie oczu, niekiedy występuje też widzenie podwójne. Choroba ta niejednokrotnie współistnieje z pozostałymi wadami oczu, np. zapaleniem spojówek. Na szczęście w dzisiejszych czasach osiągalne jest efektywne leczenie stożka rogówki. Na początkowym etapie choroba jest prostowana za pomocą szkieł korekcyjnych bądź soczewek kontaktowych, później jakkolwiek konieczne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – zabiegi Topoguided oraz cross linking

Korektę stożka rogówki przeprowadza się za pomocą wielu technik. Dzisiaj najefektywniejszą metodą na podniesienie jakości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się też w korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. metodę Topoguided. Najlepsze efekty zapewniają zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na niwelowanie krótkowzroczności lub niezborności przy pomocy soczewek kontaktowych. Chorzy mogą również po jakimś czasie udać się na zabieg z użyciem lasera, który kompletnie likwiduje wadę wzroku.

Dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]