Wszystko o zdrowiu

Usuwanie blizn rogówkowych metodą PTK

Wszystko, czego trzeba dowiedzieć się o usuwaniu blizn rogówki, odnajdziesz na voigtklinikaoka.pl.

Oko jest wrażliwą częścią ciała i w licznych sytuacjach można je uszkodzić. W rezultacie rozmaitych urazów mechanicznych czy chorób na powierzchni rogówki nierzadko powstają blizny, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na jakość widzenia. Blizny rogówki można z powodzeniem zlikwidować, korzystając z metody laserowej korekty wzroku.

Symptomy wskazujące na występowanie blizn na rogówce

Rogówka jest zewnętrzną, wypukłą warstwą gałki ocznej, która je zabezpiecza, a w tym samym czasie nadzoruje sposób, w jaki światło dostaje się do wewnętrznych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona, jak również niezwykle sprężysta i mimo iż zazwyczaj niewielkie jej otarcia goją się samoistnie, w wielu przypadkach dochodzi do jej zbliznowacenia, m.in. na skutek naszej nieuwagi. Co powoduje pojawienie się blizn na rogówce? Są one przede wszystkim rezultatem urazów mechanicznych np. oparzenia, skaleczenia czy zadrapania, różnych chorób (np. kiły) bądź dostania się do oka ciała obcego. Ale blizny rogówki mogą wykształcić się także w konsekwencji nieostrożnego nakładania soczewek kontaktowych. Nie licząc dostrzegalnego pogorszenia się wzroku, o występowaniu blizn rogówkowych sygnalizuje kilka innych objawów, takich jak przykładowo uczucie drapania gałki ocznej, nadmierne łzawienie oraz puchnięcie powiek, dlatego jeśli ich doświadczasz radzimy niezwłocznie pomyśleć o wizycie u okulisty. W trakcie szczegółowego badania określi on wielkość, głębokość oraz umiejscowienie blizn, jak również poinformuje o opcjach ich leczenia.

Usuwanie blizn rogówkowych – jak wygląda metoda PTK?

Najczęściej stosowaną dzisiaj metodą likwidowania blizn rogówkowych jest zabieg PTK, realizowany w znacznej liczbie klinik, specjalizujących się w laserowej korekcji wad wzroku. Metoda PTK umożliwia likwidację zarówno blizn w centralnej, jak i peryferyjnej części rogówki. PTK wykorzystuje się również podczas leczenia innych wad tej części oka. Blizny niweluje się poprzez odparowanie za pomocą promienia lasera zewnętrznej powłoki tkanki rogówki. Przed wykonaniem tego zaledwie kilkuminutowego zabiegu nie trzeba korzystania z pełnego znieczulenia, wystarczające jest anestezja samej gałki ocznej, którą aplikuje się środkiem w kroplach wprost na powierzchnię oka. Po zabiegu przez najbliższe parę tygodni należy słuchać się ściśle poleceń lekarza prowadzącego, nie nadwyrężać oka i terminowo stawiać się na kontrolę w wyznaczonym czasie.

Dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]