Skieruj się tutaj po więcej informacji o bólu krzyża
Nawracający ból kręgosłupa między łopatkami, w odcinku lędźwiowym czy piersiowym powoli zaczyna być codziennością dla znacznego procenta populacji. W dzisiejszych czasach jest to dolegliwość, której doświadczają nie tylko osoby w starszym wieku. Praca w pozycji siedzącej połączona z niską aktywnością fizyczną sprawia, że bólu tego rodzaju doświadczają coraz to młodsi ludzie.
Ból pleców to nie tylko wynik przeciążenia
Ból pleców może wynikać z kilku źródeł. Jego odczuwanie np. w odcinku piersiowym częstokroć związane jest z układem nerwowym, szczególnie jeżeli doświadczany jest jako ból promieniujący w stronę barku i ramion. Ból kręgosłupa piersiowego może też dawać sygnały o rozwijaniu się zmian reumatycznych czy schorzeń narządów wewnętrznych, z tej przyczyny jego leczenie rozpoczyna się m.in. od sprawdzenia tego rodzaju przyczyn. Natomiast ból kręgosłupa lędźwiowego, a także ból między łopatkami często jest wynikiem nadwyrężenia struktury kręgosłupa (mięśni, więzadeł albo ścięgien przykręgosłupowych), wynikającego zwykle z podnoszenia ciężkich przedmiotów lub złą postawą. Taki ból przeciążeniowy często jest ignorowany, bo łagodnieje po wypoczynku, jednak może on być symptomem rozwoju dyskopatii (przepukliny dysku). Rzecz jasna ból kręgosłupa bywa także wynikiem przeróżnych stanów zapalnych czy urazów niejednokrotnie tak drobnych, że wspominamy je dopiero w czasie wizyty w gabinecie ortopedy.
Nie ignoruj bólu kręgosłupa
Bólu pleców nie można ignorować i trzeba natychmiast zgłosić się na konsultację z lekarzem. Rozpozna on orientacyjnie rodzaj oraz źródło bólu, po czym wystawi skierowanie do właściwego lekarza specjalisty, który wybierze skuteczny kierunek leczenia. Nie warto jednakże czekać, aż pojawi się ból krzyża. Nawet jeżeli kręgosłup dotychczas nie sprawiał problemów. Dlatego specjaliści rekomendują utrzymanie właściwej wagi, regularne ćwiczenia, jak również pamiętanie o poprawnym ułożeniu ciała, m.in. podczas pracy przy komputerze. Spięte mięśnie pleców i karku można także rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym czy też przy użyciu aparatów do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż wibracjami umacnia mięśnie, co minimalizuje ból przeciążeniowy oraz pobudza cyrkulację limfy i krwi.
Dane adresowe:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]