Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, dlatego warto zacząć wspieranie rozwoju niemowlęcia od pierwszych miesięcy jego życia. Rewelacyjnie ten cel spełnia pływanie. Z tego powodu nauka pływania dla niemowląt cieszy się coraz większą popularnością. Ale czy przynosi to jakieś pożytki? Od kiedy można z dzieckiem rozpocząć uczęszczanie na basen? Udzielimy odpowiedzi na te zagadnienia.
Nauka pływania dla dzieci – kiedy ją zacząć?
Naukę pływania dla niemowląt, która dzisiaj dostępna jest w znacznej części dużych miast takich, jak Kraków, Wrocław czy Poznań, można rozpocząć się już od trzeciego miesiąca życia pociechy. Konieczna jest jednak uprzednia konsultacja z pediatrą, który musi potwierdzić, że w przypadku naszego pociechy nie mają miejsca ewentualne przeciwwskazania. Nauka pływania to nie tylko świetna zabawa dla niemowlaka, ale też wspieranie jego prawidłowego rozwoju. Zajęcia w basenie wzmacniają układ krążenia i układ oddechowy, rozbudowują również układ mięśniowy oraz uczą maluchy świadomości swojego ciała. Skutecznie odciążają również układ kostno-stawowy, co później ma duże znaczenie podczas nauki raczkowania oraz chodzenia. Ponadto nauka pływania rozwija spostrzegawczość i celowość ruchów, ponieważ podczas zajęć animowane są przeróżne zabawy, które mają korzystny wpływ na koordynację oko-ręka. Może to być na przykład łapanie piłeczki unoszącej się na powierzchni wody. Ćwiczenia, które prowadzone są w grupie rówieśniczej to też korzystny wpływ na rozwój emocjonalny i społeczny pociechy. Z kolei aktywna zabawa z rodzicami zacieśnia więź emocjonalną, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i pomaga budować zaufanie.
Nauka pływania dla niemowląt – znaczenie ma doświadczony instruktor
Nauka pływania dla dzieci będzie naprawdę bezpieczna oraz efektywna tylko wówczas, gdy będzie prowadzona pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Warunkiem jest zdobycie przez nich stosownych licencji w zakresie prowadzenia warsztatów ruchowych z dziećmi.