Wszystko o zdrowiu

Endodoncja mikroskopowa – jak wybrać lekarza?

Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest przyjemnym zagadnieniem. Obecnie natomiast, stosując nowoczesne sprzęty i – w szczególności – efektywne leki przeciwbólowe, stomatolodzy są w stanie zagwarantować pacjentom, iż zabiegi będą w 100% komfortowe. Leczenie kanałowe okazuje się potrzebne za każdym razem, jeśli rozwinie się stan zapalny miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Polega na wykorzystaniu supercienkich narzędzi, przez co lekarz może dostać się do głęboko położonych tkanek zęba. Warto jednak wiedzieć, że w leczeniu kanałowym korzysta się również z innych, nierzadko naprawdę złożonych technicznie narzędzi. Jakich?

Leczenie kanałowe – sprzęt

Obok narzędzi manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym bardzo istotne są mikroskopy operacyjne, bo obraz z wnętrza zęba przesyłają do monitora w zasięgu wzroku stomatologa, minimalizując niemal do zera ryzyko wszelkiego typu pomyłek. W leczeniu kanałowym kluczowe jest również mierzenie długości kanałów. Wypracowanie sporej dokładności umożliwiają specjalistyczne urządzenia elektroniczne – endometry. Poza tym lekarze wykorzystują też odpowiednie narzędzia, które pozwalają na automatyczne opracowanie kanałów, a przez to zdecydowane przyspieszenie wizyty i poprawienie samopoczucia leczonego.

Bezpłatne leczenie kanałowe

Rozpoczynając leczenie kanałowe warto pamiętać, że nie we wszystkich przypadkach jest ono refundowane przez kasę chorych. Darmowe leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami gwarantowane jest pacjentom poniżej 18 roku życia. Pozostali nie są zobowiązani, by płacić za leczenie kanałowe zębów przednich – kłów oraz siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych jest natomiast w pełni płatne. Jeśli będzie ono niezbędne, warto wybrać się do dentysty posługującego się odpowiednimi akcesoriami oraz zawczasu sprawdzić, co o jego usługach dotychczasowi klienci mówią w sieci.