Wszystko o zdrowiu

Czym na co dzień zajmują się lekarze urolodzy?

Urolog w Krakowie. Zdobądź więcej szczegółów.

Badanie u urologa wywołuje u szeregu pacjentów zakłopotanie. Schorzenia, jakie bada urologia, postrzegane są jako niezmiernie intymne, co skutkuje tym, iż osoby, które spostrzegły u siebie alarmujące symptomy choroby, często zwlekają przez wiele miesięcy zanim postanowią udać się na wizytę u urologa. Takie postępowanie jednakże może skutkować daleko idącymi następstwami dla układu moczowo-płciowego.

Jakie symptomy są przesłanką do badania przez urologa?

Urologia zajmuje się identyfikacją i leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Organy tego układu są odpowiedzialne chociażby za produkcję hormonów czy usuwanie z ustroju zbędnych soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako pośledni produkt metabolizmu białek. Na problemy z układem moczowym może wskazywać wiele rozmaitych symptomów, które w wielu przypadkach są bagatelizowane przez pacjentów w nadziei, że same ustąpią. Na które więc oznaki trzeba zwrócić specjalną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym udaniem się na badanie urologiczne? Będą to w szczególności wszelakie zmiany powiązane z moczem, czyli jego spienienie, ciemne zabarwienie czy zauważenie w nim krwi albo ropy, ale także przerywany strumień moczu, ból albo pieczenie przy jego wydalaniu, popuszczanie moczu bądź wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre symptomy mogą być też mniej wyraźne, np. nadciśnienie tętnicze, spuchnięcie stóp oraz ból podbrzusza lub pleców. Lekarz urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, wobec tego panowie winni zgłosić się do niego jeśli doświadczają problemów związanych z utrzymaniem erekcji, ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy widoczna jest krew w spermie) czy gdy dostrzegą jakiekolwiek zmiany na jądrach albo prąciu. Należy przy okazji odnotować, że panowie po ukończeniu czterdziestu lat powinni regularnie zgłaszać się na kontrolne badanie gruczołu sterczowego.

Jakie zabiegi wykonuje lekarz urolog?

Pacjenci przeważnie zapisują się do gabinetu lekarza urologii celem przeprowadzenia biopsji prostaty (umożliwiającej rozpoznanie nowotworu tego narządu), cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), konsultacji odnośnie wazektomii, a także leczenia torbieli nerek, wodniaka jądra lub stulejki. Urolodzy codziennie wykonują także sporo trudnych zabiegów, takich jak przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego, plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego i nefrektomia (a więc usunięcie nerki).

Dane adresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]