Wszystko o zdrowiu

Co warto wiedzieć o biopsji prostaty?

Kluczowe wiadomości na temat biopsji fuzyjnej. Przekonaj się!

Prostata, czyli gruczoł krokowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina kształtem oraz rozmiarem włoski orzech. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada m.in. za wytwarzanie płynu, w którym transportowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą rozpoczynają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, toteż tak istotna jest jej regularna kontrola. Daje to szansę ujawnienia zapalenia lub przerostu tego gruczołu, jak również odpowiednio wczesnego zauważenia niebezpiecznych zmian nowotworowych. Powinno się zaakcentować, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, więc nie wolno bagatelizować groźby jego potencjalnego rozwoju.

Niepokojące objawy – kiedy udać się do urologa?

Panowie, którzy ukończyli 45 rok życia powinni regularnie pojawiać się u urologa, zwłaszcza jeśli zauważyli alarmujące objawy związane z oddawaniem moczu, takie jak kłopoty w zatrzymaniu lub rozpoczęciu oddawania moczu, trudności z erekcją oraz ejakulacją, pieczenie w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, a także krew w moczu czy jego nieregularny strumień. Jeśli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, urolog polec badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi świadczy o ogromnym prawdopodobieństwie rozwoju nowotworu. Aby jednakże mieć bezdyskusyjną pewność, konieczne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Czy biopsja prostaty jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczołu krokowego, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która za sprawą zastosowania równolegle wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, umożliwia pobranie wycinków tkanki daleko precyzyjniej niż w procedurze, gdzie podczas zabiegu wykorzystuje się tylko obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg, który na ogół trwa około pół godziny. Prócz tego pacjent spędza także po zabiegu kwadrans lub dwa na oddziale, dlatego cała procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna odbywa się w znieczuleniu miejscowym, stąd mimo że igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona w zasadzie bezbolesna. Potem patomorfolog sprawdza pobrane wycinki prostaty i bada czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To m.in. wszczepione zastawki serca, alergia na niektóre leki i mała krzepliwość krwi. W związku z tym zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najprecyzyjniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelakie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Dane adresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]