Usługi Wszystko o zdrowiu

Chirurgia stomatologiczna – gdy standardowe leczenie nie pomaga

Nie wszystkie schorzenia dziąseł i zębów mogą być uleczone z pomocą standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli te sposoby terapii okazują się nieskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć to określenie dla przeważającej liczby pacjentów brzmi strasznie, to dzisiejsza medycyna posiada technologie i środki, które sprawiają, iż nawet wyjątkowo trudne zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a powikłania zdarzają się rzadko.

Jakie zabiegi przeprowadzi dentysta chirurg?

Do zabiegów często wykonywanych przez chirurga stomatologa należą usunięcie części zębów (np. wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Takie zabiegi przeprowadza się, jeśli stan zębów jest zły – w szczególności na skutek zaawansowanej próchnicy albo często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg stomatolog zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentysty należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Chirurg stomatolog zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu kojarzyły się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. Teraz jednakże dostępne są środki, które zupełnie eliminują przykre doznania. Oprócz tego pacjenci, którzy przeraźliwie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą skorzystać z dodatkowych leków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie pełnej narkozy.