Usługi Wszystko o zdrowiu

Badania wysokościowe – dla bezpieczeństwa na wysokości

Jeżeli potrzebujesz zamówić badania wysokościowe Bielsko, skieruj się w to miejsce.

Pracą na wysokościach nazywamy wykonywanie czynności na wysokości powyżej 3 metrów ponad podłogą czy gruntem. Dotyczy to zatem prac głównie budowlanych, ale też pracowników prac remontowo–budowlanych, elektryków oraz osoby reprezentujące wiele innych dziedzin działalności. Na czym polegają tego rodzaju badania?

Zakres badań wysokościowych

Praca na wysokości, mimo że zgodnie z przepisami BHP musi być wykonywana z użytkowaniem specjalnych zabezpieczeń, nie należy do bezpiecznych, w związku z tym badania wysokościowe mają na celu niedopuszczenie do jej wykonywania osób, dla których może wiązać się z zagrożeniem. Pracy takiej nie mogą wykonywać osoby mające zawroty głowy, uskarżające się na zaburzenia równowagi czy mające problemy ze wzrokiem. W sferę badań wysokościowych wchodzi zatem pełna diagnostyka z zakresu okulistyki, laryngologii (co ma wykryć kłopoty z równowagą i błędnikiem) i neurologii. Badania przeprowadza się poddając badanego nieskomplikowanym testom przy zastosowaniu specjalnej aparatury. W trakcie badań można też wykryć kłopoty do tej pory niezdiagnozowane, będące zaś poważnym przeciwwskazaniem do robót na wysokościach, poddanie się im jest więc szczególnie istotne. Nie należy martwić się, iż konieczne będzie poświęcenie na te badania dużo czasu, ponieważ jest możliwość wykonania pełnej diagnostyki nawet podczas jednego dnia.

Badania wysokościowe – jak długo są ważne?

Badania wysokościowe należy przeprowadzić przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, ale nie oznacza to, że wystarczy wykonać je tylko raz. Mając na uwadze, iż w toku wykonywania pracy stan zdrowia może się pogorszyć, a także, iż taki jest obowiązek nakazany przez prawo, badaniom tego typu trzeba poddawać się co dwa-trzy lata. Osoby, które mają więcej niż 50 lat, muszą natomiast poddawać się im rokrocznie.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]