Rzeźba stanowi jedną z najstarszych form artystycznego wyrazu. Pierwsze jej formy zaistniały już wiele tysięcy lat temu i nieustannie towarzyszą nam w różnych dziedzinach naszej egzystencji. Znajdziemy je przeważnie tam, gdzie dążymy do kontaktu ze sztuką – w galeriach, w świątyniach oraz w muzeach, ale również w miejscach ogólnodostępnych: w gmachach urzędów, na rynkach i ulicach, a nawet w galeriach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w codziennym życiu jest na tyle duże, że nie wszyscy jesteśmy świadomi tego, iż dzieła wychodzące spod dłoni rzeźbiarzy napotykamy właściwie codziennie. W tym wpisie podamy parę przykładów potwierdzających powyższe stwierdzenie.
Rzeźby z metalu w szkołach i urzędach
Prace rzeźbiarzy, również jeśli prezentują sobą wysokie wartości estetyczne oraz artystyczne, notorycznie bywają przez nas traktowane jako norma – na terenach miejskich (choć nie tylko) są wszak obecne dosłownie na każdym kroku. Monumentalne pomniki, a także rzeźby rozmieszczone w przydomowych ogrodach, na zieleńcach czy na ulicach, widoczne są wszak w zdecydowanej większości polskich miejscowości. Poza tym niejednokrotnie można je zobaczyć też w licznych budynkach. Pełnią funkcję ozdobną m.in. w urzędach, uczelniach wyższych czy pozostałych miejscach użyteczności publicznej
Rzeźby z brązu. Na eventy lub zawody sportowe
Wspomniane powyżej przykłady to głównie znaczne, nieruchome rzeźby. Aczkolwiek stanowi to mniejszą część wszystkich rzeźb spotykanych w naszym powszednim życiu. Zdecydowana większość z nich to jednak małe prace, przeznaczone raczej do prywatnego użytku – to m.in. statuetki, popiersia wykonywane na zlecenie czy nagrody na laureatów konkursów. Organizatorzy rozmaitego rodzaju turniejów sportowych lub konkursów nie mają z tym problemów, gdyż nabycie rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych metali) nie generuje sporych kosztów, a ich przygotowanie należy po prostu zlecić doświadczonemu rzeźbiarzowi.