Branża budowlana Usługi

Remontujesz okna zabytkowa? Sprawdź, jak uniknąć problemów

Potrzebujesz okien drewnianych zabytkowych? Wejdź na https://www.oknostol.com.pl/okna/okna-zabytkowe/

Okna zabytkowe zwykle prezentują się znacznie korzystniej niż te wykonywane obecnie i są niewątpliwą ozdobą budynków. Walory estetyczne to rzecz jasna ich nie jedyna zaleta, zaś na ich wartość w dużym stopniu rzutuje również metryka. Podobnie jak pozostałe przedmioty zabytkowe, również okna muszą być konserwowane z poszanowaniem przepisów – ich renowacji nie możemy przeprowadzić samemu z użyciem kupionych w markecie materiałów. Jakimi cechami jednak odróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto może wykonać takie prace?

Specyfika okien zabytkowych

Okna zabytkowe zazwyczaj mają więcej zdobień niż współczesne. Nie są też uchylane, a to sprawia, iż niezbędne stają się lufciki, za pomocą których można wietrzyć mieszkanie. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, wykonane są zwykle z drewna – materiału, jaki posiada wiele mocnych stron, ale wymaga częstej konserwacji, a poza tym nietrudno go uszkodzić. Z tego powodu tak ważne są kwalifikacje osób konserwujących okna zabytkowe.

Komu zlecić renowację okien zabytkowych?

Okna zabytkowe najczęściej mają konstrukcję skrzynkową, a ta potrzebuje wysokich umiejętności – taki rodzaj okna charakteryzuje się bowiem zastosowaniem różnych, dziś już nieczęsto spotykanych, rozwiązań. W związku z powyższym, nawet najlepsi stolarze nie mogą remontować okien zabytkowych, jeśli nie mają dokumentów potwierdzających ich umiejętności, które zostały wydane przez konserwatora zabytków – w innym wypadku przyjdzie im zapłacić dotkliwe kary.

Dane adresowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]