Usługi

Obróbka CNC – poznaj nowoczesną technikę skrawania metali

W 1952 roku John Parsons z Instytutu Technologii w Massachusetts uruchamia na zlecenie Sił Powietrznych USA pierwszą maszynę sterowaną komputerowo (Numerical Control). Tak rozpoczyna się historia maszyn, które dziś kontrolują złożone systemy wykorzystywane do obróbki CNC (Computerized Numerical Control). Dzięki tej technologii możemy wytwarzać części z precyzją i wydajnością przewyższającą możliwości produkcji części na maszynach konwencjonalnych.

Obróbka CNC – jak to działa

Obróbka CNC (Computerized Numerical Control) to zautomatyzowany proces skrawania materiału przez maszynę, która zawiera sterownik i napędy elektryczne, które działają zgodnie z danymi, jakie dostarcza mu technolog lub operator.

Obróbka skrawaniem CNC to jednak tylko ostatni etap o wiele szerszego procesu. Tak naprawdę technologia CNC składa się z 3 etapów:

1.Model części w programie komputerowym

Na tym etapie wykonuje się model przedmiotu w specjalistycznym programie komputerowym (CAD – computer aided design). Taki cyfrowy model pozwala zwizualizować wszystkie aspekty obrabianego przedmiotu i stanowi bazę dla oprogramowania maszyny.

2.Plan sterowania maszyną

Projekt CAD musi być teraz przełożony na język zrozumiały dla obrabiarki sterowanej komputerowo (CAM – Computer Aided Manufacturing). Programy CAM na podstawie rysunków 2D lub obiektów 3D tworzą instrukcję, jak ma poruszać się narzędzie frezarki czy tokarki CNC.

3.Obróbka CNC

To ostatni etap, w którym maszyna sterowana komputerowo wykonuje skrawanie zgodnie z wczytanym programem CAM.

Jakie wyróżniamy rodzaje obróbki CNC

Obróbka CNC pozwala kształtować powierzchnie wykonane z dowolnego materiału. Jednak najczęściej skrawanie CNC stosowane jest w przemyśle metalowym jako obróbka aluminium, obróbka stali i innych metali.

Ze względu na sposób, w jaki pracuje obrabiarka CNC, oraz na kształt, jaki uzyskujemy, wyróżniamy:

 • Frezowanie CNC – tu ostrza maszyny przesuwają się po nieruchomym przedmiocie i uzyskujemy rowki, nacięcia, gwinty czy uzębienia.
 • Toczenie CNC – tu z kolei obraca się przedmiot, a nóż tokarski przesuwa się po jego powierzchni. Dzięki toczeniu można nadać przedmiotowi walcowate, stożkowate i kuliste kształty.

Jakie zalety ma obróbka CNC

Możliwości, jakie stwarza obróbka CNC dla współczesnego przemysłu, są nie do przecenienia.

Produkcja masowa

Technologia CNC pozwoliła skrócić procesy produkcyjne, nawet w przypadku przedmiotów o złożonych kształtach. Dzięki temu można wytwarzać produkty seryjnie, żeby zaspokoić wciąż rosnące zapotrzebowanie rynkowe.

Standaryzacja produkcji

Obróbka CNC pozwala skrawać powierzchnie z niezwykłą precyzją, dzięki czemu otrzymujemy półfabrykaty o identycznych właściwościach, co pozwala na standaryzację produkcji.

Jakość i niezawodność produktu

Precyzja skrawania CNC to także wyższa jakość wytwarzanych przedmiotów. Dzięki sterowaniu komputerowemu zostały zminimalizowane błędy wynikające z ludzkiej nieuwagi czy zmęczenia. Precyzja wykonania przedłuża też żywotność produktu.

Elastyczność produkcji

Obróbka CNC umożliwia sprawne wykonanie wielu wersji przedmiotu. Wystarczy zmodyfikować program CAM, aby uzyskać nowe parametry produkcji.

Ekonomizacja produkcji

Dzięki dokładności, z jaką działa obrabiarka CNC, można optymalnie wykorzystać materiał, co w połączeniu z krótszym czasem produkcji obniża koszty produkcji.

Bezpieczeństwo pracy

Skrawanie CNC nie wymaga bezpośredniego styku człowieka z maszyną. Specjalista jedynie nadzoruje jej działanie za pomocą interfejsu. Dzięki temu wrasta bezpieczeństwo pracy operatora obrabiarki.

Obróbka CNC – wyzwania przemysłu 4.0

Technologia CNC – oprócz wielu zalet – stawia przed przemysłem wiele wyzwań.

Wysoka cena maszyn

Obrabiarki CNC to urządzenia elektroniczne, a więc koszt ich produkcji i utrzymania jest zdecydowanie wyższy niż obrabiarek konwencjonalnych.

Wysokie kwalifikacje operatorów

Żeby obsłużyć obrabiarkę CNC, nie wystarczy wiedza o obróbce metali czy o narzędziach skrawających. Operator CNC musi także mieć wiedzę programistyczną. Powoduje to, że zarówno zdobycie potrzebnych kompetencji, jak i wdrożenie pracownika w konkretnej firmie produkcyjnej trwa dłużej.

Współdziałanie wielu działów produkcji

Obróbka metali CNC to proces, który wymaga skoordynowanej pracy wielu specjalistów. Żeby efekt skrawania spełniał wysokie normy dopuszczenia do użytku, trzeba wprowadzić system:

 • kontroli jakości,
 • pomiarowy,
 • utrzymania ruchu i stosowania metod zapobiegania wystąpieniu awarii,
 • projektowania procesów produkcyjnych.

Nie ma wątpliwości, że branża obróbki metali będzie musiała się zmierzyć z narastającymi wyzwaniami, jakie niesie automatyzacja produkcji. Znajdujemy się u progu 4 rewolucji przemysłowej, która zmienia proces produkcji w wielką sieć, w której współdziała człowiek, chmurowe systemy informatyczne i inteligentne urządzenia.

Co wpływa na cenę obróbki CNC

Jeśli szukasz firmy, która wykona dla Ciebie obróbkę w technologii CNC, na pewno chcesz poznać koszt takiej usługi. Niestety nie da się jej wycenić bez zapoznania się ze specyfikacją konkretnego zamówienia. Koszt obróbki CNC zależy od wielu czynników:

 • rodzaju obrabianego materiału,
 • grubości obrabianego materiału,
 • stopnia złożoności projektu,
 • usług dodatkowych,
 • wielkości zamówienia.

Dlatego w RADMOT podajemy ostateczną ceną obróbki CNC, dopiero gdy uzgodnimy z klientem, jak wyglądać ma jego zamówienie. Kładziemy duży nacisk na to, żeby informacja o cenie była dla naszych klientów pewna. Zawsze też tłumaczymy, skąd wynika wycena i jakie elementy się na nią składają.

Obróbka CNC – zapraszamy do kontaktu

W RADMOT oferujemy zarówno usługi frezowania CNCusługi toczenia CNC, jak i wiele usług dodatkowych – mycie, anodowanie aluminium, znakowanie laserowe i montaż.

Skontaktuj się z nami i powiedz, czego potrzebujesz. Mamy duże doświadczenie. Usługi CNC świadczymy od niemal 40 lat. Nasza wycena jest zupełnie darmowa. A jeśli będziesz mieć wątpliwości, jaka technologia sprawdzi się u Ciebie najlepiej, nasza fachowa wiedza jest na Twoje usługi.

Źródło tekstu: https://radmot.com/pl/blog/obrobka-cnc-na-czym-polega-i-od-czego-zalezy-cena