Technologie Usługi

Co wpływa na koszt wydruku 3D?

W tym miejscu uzyskasz szczegółowe wiadomości dotyczące kosztu druku 3D.

Dostępność zamówienia wydruku 3D każdej makiety, prototypu czy części z tworzyw sztucznych zdecydowanie obniża koszty ponoszone przez wiele firm. O ile intencją przedsiębiorstwa jest stała produkcja, zazwyczaj decyduje się ono na nabycie własnych profesjonalnych drukarek 3D i zatrudnienie specjalistów do ich obsługi. Jeśli jednak konieczność skorzystania z modelu 3D jest okazjonalna bądź w grę wchodzi wytwarzanie elementów o niskim nakładzie, rozsądniejszym rozwiązaniem jest zlecenie wydruku firmie zewnętrznej. W takich sytuacjach w toku planowania przedsięwzięcia pojawia się najczęściej pytanie: jak wyliczyć koszt druku 3D?

Ostateczna cena druku 3D – co ma na nią wpływ?

Na finalną cenę wydruku 3D ma wpływ sporo czynników. Firma zlecająca wydruk 3D nie zawsze posiada gotowy do druku plik stosownym formacie (STL albo STEP), na bazie którego można orientacyjnie obliczyć koszt realizacji zamówienia. W wielu przypadkach zlecający przygotowuje jedynie prototyp albo rysunek projektowy. To sprawia, iż cena druku 3D jest odpowiednio wyższa z powodu konieczności przygotowania cyfrowego modelu z fizycznego obiektu z zastosowaniem skanera 3D, czy też przeniesienia rysunku technicznego do pliku CAD. Kolejne czynniki, które znamiennie wpływają na finalną cenę wydruku to, rzecz jasna, dobór samej techniki druku oraz materiałów, z których wykonany będzie produkt. Nie bez wpływu jest też to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to w głównej mierze od wielkości obiektu i tego, czy wydruk będzie miał częściowe czy kompletne wypełnienie) oraz czy wydrukowany produkt będzie potrzebował dodatkowej obróbki (przykładowo impregnacji lub wygładzenia).

Jak oszacować koszt druku 3D?

Nie da się jednoznacznie wyliczyć ceny druku 3D bez wcześniejszych konsultacji z wykonawcą, któremu zamierzamy powierzyć dane zlecenie. W tym celu należy wysłać jej plik do wyceny albo, jeżeli nim nie dysponujemy, skorzystać z formularza i jak najdokładniej zaprezentować specyfikę zlecenia. Szacunek kosztu druku 3D wykonywany przez firmę CADXPERT jest darmowy. Eksperci CADXPERT służą również poradą przy wyborze materiału i najodpowiedniejszej technologii druku.

Dane adresowe:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]