Usługi

Badania psychologiczne kierowców – jakich zawodów dotyczą?

Pragniesz poznać więcej informacji o badaniach psychotechnicznych Bielsko? Skieruj się na http://www.testypsychologiczne.com.pl/badanie-kierowcow/

Przepisy prawne zobowiązują niektórych kierowców do przeprowadzenia badań psychotechnicznych i psychologicznych. Czym są tego rodzaju badania i kto ma obowiązek je zrobić?

Badania psychologiczne kierowców – dla kogo obowiązkowe?

Nie każdy kierowca musi poddać się takim testom. Są one konieczne dla kierowców tramwajów i pojazdów uprzywilejowanych, dla instruktorów nauki jazdy oraz egzaminatorów, przedsiębiorców dokonujących przewozów drogowych. Można stwierdzić więc, iż są to badania potrzebne kierowcom zawodowym. Pozostałych kierowców konieczność ta może dotyczyć wyłącznie w przypadku, kiedy zostaną oni skierowani na nie przez pewne instytucje – czyli na przykład przez Policję – po spowodowaniu groźnego wypadku.
Celem badań jest skontrolowanie osobowości, sprawności umysłowej kierowcy i sprawności psychomotorycznej, co ma zapewnić bezpieczeństwo jemu i pozostałym uczestnikom ruchu drogowego oraz niedopuszczenie do wypadków, które mogą być skutkiem na przykład nieuwagi czy zbyt wolnych reakcji.

Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców?

Badania, jakim poddaje się kierowców, nie należą do skomplikowanych. Polegają zbadaniu reakcji psychomotorycznych z zastosowaniem specjalnej aparatury. W toku badań bierze się pod uwagę wiek badanego, ponieważ sprawdzane parametry obniżają się wraz z wiekiem, a zatem konieczne jest przyjęcie właściwego punktu odniesienia.
Jeśli chodzi o czas ważności badań, to badania kierowców najczęściej przeprowadza się co 5 lat, lecz jeśli ukończyli 60 lat – co trzydzieści miesięcy, natomiast kierowcy pojazdów uprzywilejowanych, którzy ukończyli sześćdziesiąt pięć lat, zmuszeni są przeprowadzać badania corocznie.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]