Usługi

Badania psychologiczne kierowców – czy należy się ich bać?

Jeśli potrzebujesz zamówić badania kierowców Bielsko Biała, zajrzyj tu

Na bezpieczeństwo na szosach w największej mierze rzutują kwalifikacje obsługujących jeżdżące po nich auta. Szczególnie istotne jest to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek oraz autobusów. W ich przypadku ważne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich profesji w myśl prawa powinni w odpowiednim terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto więc powiedzieć na ich temat parę słów. Jak często muszą być wykonywane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Reguły badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców powinny być wykonywane co 5 lat. Ta zasada nie dotyczy jednak kierowców, którzy ukończyli 50 lat – muszą bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który najpierw przeprowadza badania charakterologiczne. Mają one postać konwersacji z badanym, podczas której odpowiada on na zadania na temat zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są testy na specjalnych maszynach, podczas których badana jest postrzeganie prędkości, podzielność uwagi zdolność szybkiej reakcji czy widzenie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym pamiętać?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co ważne, musimy wiedzieć, że nie dla każdego ich efekty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można na szczęście trochę zwiększyć. W jaki sposób? W sieci dostępne są liczne filmy pokazujące działanie maszyn, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu przekonać się, jak one działają.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]