Usługi

Badania operatorów – na czym polegają?

Badania operatorów Bielsko Biała - kliknij w to miejsce po dalsze informacje o tych usługach

Kiedy mówi się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, najczęściej kojarzymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi je wykonać. Obowiązek ten prawo nakłada też na operatorów dźwigów, koparek, wózków i podobnych pojazdów. Dlaczego jest taka potrzeba i co jest badane?

Czy badania operatorów są potrzebne?

Ustawa wyraźnie wskazuje, przedstawiciele jakich zawodów muszą wykonać badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których doskonała sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób trzecich. Co więcej, jeśli chodzi o okoliczności, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często zdarzają się wypadki, a większość z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak koncentracji czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te spadają wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej należy, i z tego powodu wykonywanie takich badań jest kluczowe.

Jak przebiegają badania operatorów?

Badania, jakim poddaje się kierowców i operatorów, dotyczą w znacznej mierze tego samego. Kontroluje się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe oraz widzenie po zmierzchu, a ponadto poziom koncentracji, prędkość reakcji oraz zdolność oceny odległości. Ważna jest też przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe NIE lub TAK, stosowana jest także specjalna aparatura. Zwykle nie trwają one dłużej niż 0,5 godziny.
Jeżeli chodzi o to, jak długo testy są ważne, to jest to uzależnione przede wszystkim od wieku osoby, której dotyczą. Zwykle są to 3-4 lata, natomiast w przypadku osób powyżej pięćdziesięciu lat – 1-2 lata.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]