Usługi ogrodnicze

Jak powinna wyglądać pielęgnacja boisk sportowych?

Prawidłowo założone boisko, posiadające dobre podłoże i doskonałą murawę, nie tylko znakomicie się prezentuje, lecz również idealnie wypełnia swoje zadanie w czasie rozgrywania meczów. Naturalnym jednak jest, że płyty boisk sportowych z czasem zużywają się, a więc ich kondycja się pogarsza, dlatego niezbędne jest podejmowanie działań, określanych jako regeneracja boisk sportowych. Każde boisko, bez względu na typ trawy, warunki wodno-terenowe czy też rodzaj gleby, wymaga dokładnej, właściwej oraz bardzo regularnej pielęgnacji. Najlepiej jest powierzyć to zadanie fachowcom, posiadającym odpowiednią wiedzę na temat pielęgnacji boisk sportowych, a poza ty dysponującym niezbędnymi do tego urządzeniami.

Fachowa pielęgnacja boisk sportowych

Murawa sportowa, czyli najistotniejszy element każdego boiska, wysiewana jest z zastosowaniem odpowiednich mieszanek nasion traw, co gwarantuje jej wytrzymałość na szkodliwe czynniki pogodowe, a także na uszkodzenia mechaniczne będące naturalną konsekwencją rozgrywania na niej meczów. Murawę można również zasilać nawozami, jednakże wszystko to nie wystarczy, nieodzowne jest wykonywanie zabiegów takich jak wertykulacja, piaskowanie, aeracja, dosiew trawy, wymiana trawnika, włókowanie czy walcowanie. Nazwy te z pewnością mało powiedzą amatorom, lepiej zatem zadanie to zlecić profesjonalistom, gdyż tylko właściwie zadbana murawa gwarantuje warunki niezbędne do rozgrywek, zaś zaniedbanie tego obowiązku szybko skutkuje degradacją boiska.

Elementy pielęgnacji boisk sportowych

Jednym z najistotniejszych elementów w pielęgnacji boiska sportowego jest zapewnienie trawie odpowiedniego poziomu wilgotności, ale murawa wymaga znacznie więcej zabiegów, między innymi aeracji, czyli napowietrzania i spulchniania gleby przy użyciu specjalnych maszyn. Piaskowanie zapobiega zbijaniu się gleby i wpływa na lepsze ukorzenienie się trawy. Wertykulacja, czyli zabieg polegający na nacinaniu darni, poprawia przepuszczalność gleby i przyczynia się do większej elastyczności trawnika, co przekłada się na większy komfort jego użytkowania. Potrzebne wiosną walcowanie powoduje, iż korzenie trawy stają się lepiej odżywione, natomiast włókowanie, czyli szczotkowanie, usuwa uschnięte fragmenty murawy. W razie wystąpienia ubytków w trawniku konieczne jest uzupełnianie ich trawą z rolki albo poprzez dosiewanie. Nie można także zapomnieć o regularnym koszeniu trawy – w odpowiednim momencie i na odpowiednią długość. Wszystkie te zabiegi wymagają umiejętności, odpowiednich narzędzi, a także wiedzy, kiedy je stosować. Właściwie dbać o boisko mogą więc tylko profesjonaliści.