Podróżowanie Sport, hobby, rekreacja

Wyprawy w góry – nie tylko Tatry

Szukasz więcej wiadomości o wyprawach górskich? Doskonale trafiłeś! Skieruj się na www.exploruj.pl

Wiele osób wykorzystuje swój wolny czas wędrując po górach. Zazwyczaj zaczynają od szlaków wytyczonych w polskich Tatrach, z czasem jednak zaczynają poszukiwać czegoś więcej. Poszukują nowych wyzwań – ich marzeniem są wyprawy w coraz wyższe partie gór. Prostota przekraczania granic sprawia, że nawet wędrówki na szczyty leżące w oddalonych od Polski miejscach stają się dzisiaj osiągalne.

Wyprawy w góry wysokie – jak się zorganizować?

Aktualnie przed amatorami górskich wędrówek otworem stoją tak Alpy (z ich najwyższym szczytem Mount Blanc) czy nasze krajowe oraz słowackie Tatry, ale również najwyższe góry Meksyku, Azji czy Afryki. Z pewnością wielkim udogodnieniem w zdobywaniu tych pięcio- czy siedmiotysięczników jest obecność na krajowym rynku agencji trekkingowych, które organizują wyprawy na Elbrus czy Kazbek. Oczywiście asysta agencji wiele ułatwia, ale jej pracownicy nie wejdą na szczyty za nas. Potrzebna jest sprawność fizyczna, która pozwoli nam wytrzymać długą wędrówkę z naprawdę ciężkim, mającym nawet 15 kilogramów plecakiem ze specjalistycznym wyposażeniem i odpowiednią do warunków górskich odzieżą.

Wyprawy w góry – jakie wymagania stawiane są uczestnikom?

Od wszystkich, którzy podejmują decyzję o wzięciu udziału w wyprawie wysokogórskiej – na Elbrus, Pik Lenina, bazę pod Annapurnąlub Mount Everest – wymaga się pewnego doświadczenia w podobnych do takich ekspedycjach, gdyż im wyżej będziemy się wspinać, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się choroby wysokościowej. Umiejętność posługiwania się czekanem czy przemieszczania się w zespole, którego członkowie wzajemnie się zabezpieczają liną – to warunki, które należy bezwzględnie spełniać. Nie możemy zapomnieć również, że trekking wysokogórski jest wędrówką zespołową. Liczy się więc doświadczenie pracy w zespole. W czasie wyprawy górskiej konieczne jest pełne dostosowanie się do decyzji, które podejmowane są przez prowadzącego grupę.

Dane adresowe:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]