worki foliowe, worki na pojemniki
Robienie zakupów

Worki na śmieci i worki spożywcze – z czego się je produkuje?

Folia polietylenowa to produkt, bez którego nie wyobrażamy sobie dziś życia. Produkuje się z niej nie tylko worki wykorzystywane w mieszkaniach, ale też produkty foliowe, z których korzysta się m.in. w sektorze spożywczym.

Worki do pojemników euro – odporne na temperatury poniżej zera

Polietylen, czyli polimer etenu, wykorzystywany jest w szerokim zakresie w przemyśle. Najpowszechniejsza jego postać to prawdopodobnie worki na śmieci. W ich produkcji wykorzystuje się zarówno polietylen o wysokiej gęstości (oznaczany jako HDPE), jak i polietylen małej gęstości (LDPE). HDPE jest mniej przezroczysty, lecz topi się w wyższej temperaturze oraz cechuje się większą wytrzymałością mechaniczną. Z folii HDPE wytwarza się między innymi mocne worki na odpady. Z kolei LDPE jest przejrzysty, bezzapachowy oraz bardziej miękki, a tym samym niezmiernie giętki. Nie jest tak wytrzymały na wysokie temperatury, za to w tych niskich zachowuje swoją giętkość. Przydaje się to w przemyśle spożywczym, szczególnie tam, gdzie magazynuje oraz transportuje się zamrożone produkty, przykładowo w przetwórstwie mięsnym. Dla przemysłu spożywczego z LDPE wytwarza się worki na mięso E2 dopasowane do skrzynek w kilku rozmiarach. Co ważne, takie worki powinny dysponować certyfikatami dopuszczającymi je do styczności z żywnością.

Pozostałe artykuły foliowe z polimeru etenu

Z polietylenu wyrabia się również wiele innych artykułów dla rozmaitych branż przemysłu. To m.in. przejrzysta folia pakunkowa, różnego rodzaju pojemniki, rury, a nawet żagle i wytrzymałe żyłki. Jest to także materiał, z którego polski producent odzieży ochronnej, spółka Global Food Hygiene, opracował jednorazowe, transparentne oraz antystatyczne peleryny dla fryzjerów. Peleryny wytwarzane są w kilku barwach i w dwóch rozmiarach, a sprzedawane są w formie praktycznej rolki ze zrywką, którą pasuje do dozowników.

Dane adresowe:
Global Food Hygiene D.Urbański Spółka Komandytowa
Kuśnie 41D
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 36 66
E-mail: [email protected]