Branża budowlana Robienie zakupów

Płytki elewacyjne klinkierowe – cechy i zastosowanie

Elewacja domu jest niezwykle ważna z co najmniej dwóch powodów. Przede wszystkim – chroni konstrukcję budynku przez deszczem, wiatrem i ekstremalnymi temperaturami. Po drugie natomiast w dużej mierze ma wpływ na to, jak będzie się prezentował dom, nadając mu unikalnego charakteru. Jest to jeden z kluczowych powodów, by wybór materiału na elewację dobrze przeanalizować i postawić na najlepszą opcję. Szczególnie godna polecenia jest elewacja z płytki klinkierowej. Czemu opłaca ją wybrać?

Cechy klinkierowej płytki elewacyjnej

Okładzina klinkierowa lub płytki elewacyjne klinkierowe jako materiał elewacyjny wyróżniają się przede wszystkim doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi, podnosząc komfort mieszkania zarówno zimą, jak i latem. Kolejny atut płytki klinkierowej to duża wytrzymałość na wiatr, mróz czy promieniowanie słoneczne, co sprawia, że wykonana z niej elewacja wytrzyma dziesięciolecia nawet w najtrudniejszych warunkach. Warto pamiętać również o tym, że klinkierowe płytki zewnętrzne wspaniale wyglądają, a bogactwo dostępnych w sklepach wzorów pozwala dobrać właściwy model do wiekowych i nowoczesnych budynków. Dzięki temu płytki elewacyjne klinkierowe są chętnie wykorzystywane we współczesnym budownictwie.

Rodzaje płytki elewacyjnej klinkierowej

Na rynku dostępne są 2 rodzaje zewnętrznych okładzin elewacyjnych – wytwarzane ręcznie oraz maszynowo. Elewacje klinkierowe można poza tym podzielić na te wytwarzane z okładziny i z cegieł. Płytki z cegły mają klasyczny wygląd, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w starych domach lub tych, które są na nich wzorowane. Płytki z okładziny, dzięki minimalistycznemu, prostemu wyglądowi, stosuje się przede wszystkim w nowoczesnych budynkach.