łańcuchy na koła, łańcuchy samochodowe
Robienie zakupów Zagadnienia motoryzacyjne

Łańcuchy na koła – co warto o nich wiedzieć

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest między innymi w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w innych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Polsce i Niemczech). Jak jednak rodzaje łańcuchów na koła można kupić?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła dzielimy przede wszystkim mając na względzie ich przeznaczenie. Wyróżniamy typy stworzone z myślą o stosowaniu w pojazdach ciężarowych, dostawczych, terenowych i osobowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się również mocowaniem, które musi być dostosowane do rodzaju felgi, motywem zaplotu oraz grubością i przekrojem ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny). Różne są również tworzywa, z których produkuje się łańcuchy na koła. Obecnie producenci stosują przede wszystkim stal manganową lub tytanową.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być przyczyną znacznego stresu. Aby go uniknąć, warto przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Sama prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Należy wystrzegać się poruszania się po niezaśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę. Stosując łańcuchy samochodowych, trzeba też obowiązkowo nadzorować ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich użytkowania.

Dane adresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]