Robienie zakupów Sport, hobby, rekreacja

Kantar sznurkowy i skórzany – czym się różnią?

Kantar znajdziesz na https://horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38

Kantar to pospolita część uprzęży dla konia. Mylony bywa z uzdą, ponieważ jedyną różnicą między nimi jest brak wędzidła – elementu wsuwanego do pyska umożliwiającego przekazywanie sygnałów do poruszającego się konia. Kantar to jedna z głównych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie bardzo rzadko się rozstają. Tym samym musi on pasować do wymiarów i kształtu głowy konia, a także nie być powodem powstania obtarć. Jak zatem dobrać właściwy kantar? Na które jego właściwości powinno się zwrócić szczególną uwagę?

Co odpowiedniejsze dla konia – kantar skórzany czy podszywany?

W sprzedaży dostępne są rozmaite warianty kantarów: sznurkowe, taśmowe, skórzane czy podszywane. Te pierwsze, zwane również halterami, są polecane ze względu na ogromną kontrolę, którą dżokej za ich pomocą sprawuje nad wierzchowcem. Dla konia znacznie bardziej komfortowy jest jednakże kantar taśmowy albo skórzany. Znacznie większą wygodę gwarantują kantary podszywane – na przykład syntetycznym lub prawdziwym futrem, które można ściągnąć celem konserwacji. Taki kantar świetnie chroni przed powstaniem uszkodzeń skóry, a zarazem pozwala przywiązać konia na czas pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas spacerów albo ćwiczeń.

Kantary – jakie rozmiary można kupić

Kantary produkowane są w kilku rozmiarach. Najmniejszy to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym i źrebiętom. Kolejny to shetty (0), którego używają właściciele koni szetlandzkich oraz większych źrebiąt. Kantar zwany pony (1) jest z kolei stworzony z myślą o kucach (np. islandzkich) i roczniakach większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary średnich rozmiarów i pasują między innymi do koni półkrwi arabskiej, fryzyjskich, wielkopolskich oraz trakenów. Największy rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak shire albo konie ardeńskie) i dużych ras gorącokrwistych (np. kladrubskich).

Dane adresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]