Bezpieczeństwo Robienie zakupów

Jakie rodzaje kłódek są dostępne na rynku

Kłódki należą do najstarszych znanych ą nam form zabezpieczania pojemników i pomieszczeń. Istnieje niezliczona ilość typów kłódek, jednak każda z nich należy do jednego z dwóch bazowych typów – z prostym trzpieniem lub szeklą wygiętą w kształt litery U. Kłódki z szeklą cechuje uniwersalność i wygoda w użyciu, jednak pod względem wytrzymałości lepiej wypada kłódka trzpieniowa. To oczywiście tylko jeden z możliwych sposobów podziału kłódek. Co oprócz tego wpływa na funkcjonalność kłódek. Na co zwracać uwagę przy ich zakupie?

Kłódka na klucz czy na szyfr?

Przy wyborze kłódki warto wziąć pod uwagę sposób zamknięcia. Do wyboru mamy dwie opcje – kłódkę zamykaną kluczem oraz szyfrową. Kłódki szyfrowe są wygodne i stosunkowo ciężkie do sforsowania, jednak przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na jakość wykonania. Jeśli widoczny będzie bębenek, złodziej bez problemów złamie kod i sforsuje kłódkę. Dobrą ochronę dadzą tylko produkty z wyższej półki – m.in. kłódki Gerda. Podobnie jest zresztą z kłódkami na klucz – te najtańsze doświadczony złodziej otworzy dość szybko.

Z jakich materiałów produkuje się kłódki?

Dla wytrzymałości kłódki istotny jest też surowiec, z którego została ona wyprodukowana. Ważne jest by był on odporny na uderzenia i piłowanie, co zapewni wystarczającą ochronę przed włamywaczami. Właśnie dlatego współczesne kłódki wysokiej jakości wytwarzane są z metali posiadających wspomniane właściwości. Najczęściej kupowane rodzaje to przede wszystkim kłódka żeliwna oraz kłódka mosiężna. Poza tym w sprzedaży dostępne również kłódki wykonane ze stali (zwłaszcza nierdzewnej). Wszystkie kłódki dla zwiększenia wytrzymałości na wodę bywają pokryte powłoką galwaniczną – np. niklem.