Ile razy widzieliśmy już tę scenę – szczęśliwa para z garnuszkiem ciepłej kawy w rękach ogrzewa się przy ogniu kominka. Zwłaszcza zimą oraz jesienią mieszkańcy blokowisk zazdroszczą możliwości montażu kominka osobom, które mają własny dom jednorodzinny. Prawdą jest, iż tradycyjnego kominka nie użyjemy w mieszkaniu, jednakże możemy postawić w nim biokominek!
Najważniejsze plusy eko kominków i ich typy
Biokominek, czyli tzw. eko kominek, charakteryzuje się tym, że założymy go w dowolnym mieszkaniu. Nie potrzebuje on utworzenia sieci przewodów wentylacyjnych, kluczowe jest natomiast, by przestrzeń w którym będzie postawiony eko kominek miała prawidłową cyrkulację powietrza. Zabroniony jest jego montaż w lokalach zupełnie szczelnych. Sporym atutem biokominka jest jego ascetyczna konstrukcja (to wręcz tylko obudowa i palenisko) oraz relatywnie niewielki ciężar. W większości wypadków wyprodukowany jest ze stali nierdzewnej, ale można znaleźć także modele z obudową kamienną lub ze szkła. Niektóre biokominki są mobilne, co pozwala na ich dowolne przesuwanie, np. wtedy kiedy zapragniemy dokonać zmiany wystroju mieszkania. W ostatnich latach popyt na eko kominki tak silnie rozwinął te produkty, iż obecnie bardzo łatwo znaleźć jakiś jego model do każdego stylu wnętrza. W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy modele biokominków wolnostojących, wiszących lub narożnych. Produkowane są modele biokominków z szybą lub bez, a nawet biokominki zewnętrzne, zaprojektowane do trzymania w ogrodzie, w altanach, na tarasie, werandzie czy też na balkonie, które można zastosować również jako ozdobę ogródka hotelu czy restauracji.
Biokominek – ogrzewanie bez potrzeby częstego mycia paleniska
W biokominkach nie pali się ani węglem ani drewnem, dlatego nie produkuje on dymu. W procesie wypalania się bioetanolu będącego paliwem, którego się tu używa, tworzy się tylko para wodna oraz CO2 (stąd przytoczony wcześniej wymóg zapewnienia stosownej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu). Charakterystyczną cechą ciekłego paliwa jest także to, iż po skończeniu procesu spalania nie czyścić paleniska z popiołu ani z sadzy. Nie osadzają się one tym samym na sprzętach domowych bądź meblach, gdyż biopaliwo wypala się praktycznie w całości. Biokominki są ekologiczne – spalanie bioetanolu nie wytwarza żadnych związków toksycznych dla środowiska. Minusem dla poniektórych jest to, że eko kominki dają mniej ciepła niż tradycyjne paleniska, jednakże ich plusy, w szczególności opcja korzystania z nich w bloku oraz wysokie walory estetyczne, przeważają.