wisiorki, wisiorki srebrne, zawieszki srebrne
Kosztowności Robienie zakupów

Wisiorki srebrne

Srebro to jeden z najczęściej stosowanych przez jubilerów surowców. Nie powinno być w tym jednak nic dziwnego – jest łatwe w obróbce, doskonale się prezentuje i charakteryzuje je interesujący połysk. Ozdoby takie jak wisiorki srebrne wymagają jednak specjalnej dbałości – metal ten okazuje się naprawdę delikatny, w związku z czym możemy zarysować. Jak zatem troszczyć się o wykonaną ze srebra biżuterię?

Wisiorki srebrne nie lubią mocnych środków myjących

Detergenty dla wykonanych ze srebra ozdób są zabójcze. Pod ich wpływem metal może odbarwiać się i pokrywać się osadem. Nie należy zatem używać ich do pielęgnacji ozdób, a podczas prac domowych bezwzględnie musimy zdjąć wszystkie wisiorki srebrne oraz bransoletki.

Przechowywanie wisiorków srebrnych

Warto dbać o wisiorki srebrne także wtedy, kiedy nie mamy ich założonych. Do ich przechowywania należy znaleźć pudełka wyściełane od środka delikatną tkaniną – unikniemy w ten sposób uszkodzenia. Metal ten źle reaguje również na styczność z wodą oraz wysokimi temperaturami, które mogą powodować, że wyblaknie lub się odkształci. Zanim schowamy kilka przedmiotów do pudełka, powinniśmy wcześniej zabezpieczyć je delikatną ścierką albo wrzucić do plastikowego worka.

Wisiorki srebrne – jakimi środkami je czyścić?

Do pielęgnowania srebra powinniśmy wykorzystać ciepłą wodę z solą – doskonale zmywa powstający na powierzchni tego materiału osad. Oprócz tego sprawdzą się także wódka, białko kurze oraz odpowiednie płyny. Do pielęgnacji srebrnych ozdób musimy korzystać z delikatnych ścierek – sztywne mogą porysować powierzchnię.