Kosztowności Robienie zakupów

Obrączki ślubne – skąd się wzięła ta tradycja?

Dowiedz się więcej o obrączkach Kraków na obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla wielu osób dzień ślubu jest szczególnie ekscytującym dniem życia. Obrzęd ten jednoczy młodą parę na zawsze, a oznaką ich lojalności, miłości i zaangażowania są obrączki.

Historia i tradycje dotyczące obrączek

Pierwotnie nie nie istniał podział na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, w związku z tym mają one wspólne dzieje, które sięgają daleko w Starożytność. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki przyjął obrączki do prawa kanonicznego, w rezultacie czego podarowanie żonie pierścienia stało się cząstką obrzędu ślubu. Niewielu wie natomiast, iż mężczyźni zaczęli nosić na ręku obrączkę kilka stuleci później. Już wcześniej zdarzało się, iż wkładali pierścienie na palec obrączkowy gdy wyjeżdżali na wojenne eskapady, niemniej jednak zwyczaj ten spopularyzował się szeroko w poprzednim stuleciu, a konkretnie w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć żołnierzowi, że w domu wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której ma obowiązek być wierny. W naszym kraju małżonkowie noszą obrączki na serdecznym palcu prawej ręki, aczkolwiek w wielu krajach, jak np. na Słowacji, w Turcji, w USA albo w Irlandii, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie wedle tradycyjnych zabobonów biegnie legendarna “żyła miłości”, która prowadzi wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para poszukuje i przymierza obrączki razem, jednakże zwyczaj wskazuje, że kobieta nie powinna ich kupować, bo jest to zadanie przyszłego męża.

Współczesne obrączki

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się skromniejszą estetyką. Przez okres wielu wieków wykonywano je z różnorodnych materiałów, mniej lub bardziej trwałych. Dopiero później zaczęto wykorzystywać do tego metale (jak żelazo czy stal), które uosabiały siłę miłości. Dzisiaj do ich wykonania wykorzystuje się z reguły złoto oraz platynę, które są symbolem ufności w stosunku współmałżonka. Rzecz jasna, są one też częstokroć zdobione kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż najchętniej nabywane są proste, ponadczasowe złote pierścienie oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano dwa rodzaje złota (przykładowo tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek ślubnych, mają również nierzadko w swojej ofercie grawerunek. Można zatem spersonalizować obrączki grawerując do nich datę ślubu, imię małżonka czy też znaczący dla młodej pary cytat.

Dane adresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]