Finanse i rachunkowość

Złoto bulionowe w monetach – dobra inwestycja na przyszłość

Znajdź monetę bulionową.

Ludzie decydujący się na inwestycję w złoto mogą robić to na wiele sposobów: nabywać akcje podmiotów związanych z rynkiem metali szlachetnych bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w gałęzie gospodarki związane z tym kruszcem, ewentualnie gromadzić biżuterię inwestycyjną. Kolejną metodą jest nabycie złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest w formie sztabek i monet bulionowych.

Co wyznacza rzeczywistą cenę złotych monet bulionowych?

Monety ze złota kojarzą się przeważnie z monetami kolekcjonerskimi, aczkolwiek monety bulionowe, nazywane również lokacyjnymi, czy to ze złota czy z pozostałych metali szlachetnych, różnią się od nich pod wieloma względami. Co najistotniejsze monety bulionowe są wybijane celem lokowania w nich kapitału, z tego też powodu ich nakład w danym roku nie jest ograniczony, a poniekąd wyznaczany przez zapotrzebowanie rynku. Złote monety bulionowe nie są wybijane w seriach tematycznych bądź w nawiązaniu do istotnych wydarzeń, więc ich design niesłychanie rzadko jest modyfikowany. Zwykle złote monety bulionowe emitowane przez daną mennicę odróżniają się od siebie jedynie datą wybicia. Trzeba wspomnieć, iż mnóstwo monet bulionowych, mimo uznawania ich za środek płatniczy, nie posiada przypisanego nominału ustalonego w walucie, a ich bieżącą wartość determinuje próba i waga wykorzystanego do ich bicia kruszcu. Walorem monet bulionowych jest to, że są znane w każdym zakątku globu, a ich ewentualna odsprzedaż jest mniej obarczona ryzykiem straty niż lokalnych monet kolekcjonerskich.

Dodatek miedzi wzmacnia złote monety bulionowe

Najpopularniejsze pośród inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 uncji trojańskiej, jednak emitenci biją dodatkowo monety o nominale 1/10 czy 1/4 uncji złota. Trzeba wiedzieć, iż monety bulionowe emitowane są zazwyczaj ze złota najwyższej próby (.9999), lecz przykładowo. Amerykański Gold Eagle lub południowoafrykański Krugerrand bite są z kruszcu próby .9167. Gdy monety bulionowe zawierają dodatek miedzi, ma to najczęściej na celu wzmocnienie monety, a przez to zmniejszenie ryzyka jej zarysowania. Takie monety z domieszką innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są opisane powiadamia o wadze czystego złota zużytego do ich wybicia.

W ofercie rodzimych dostawców złotych monet bulionowych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez przeszkód natrafią na najpopularniejsze z nich, a więc austriackich Filharmoników Wiedeńskich, australijskiego Kangura czy wspomniane wcześniej Krugerrandy.

Dane adresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]