Finanse i rachunkowość

Na czym polega usługa faktoringu?

Faktoring jest zaliczany do najchętniej wybieranych obecnie usług finansowych. Jest adresowany zwłaszcza do firm, które wykorzystują opóźnione terminy płatności i obawiają się utraty płynności finansowej. Faktoring pozwala na zdyscyplinowanie kontrahentów do bezzwłocznego uregulowania zobowiązań. Poza tym jest to również najlepsze rozwiązanie dla firm poszukujących nowych sposobów sfinansowania kosztów wiążących się z ich działalnością. Na czym więc opiera się faktoring? Dlaczego jest tak efektywny? O jakich zasadach muszą pamiętać przedsiębiorstwa, które zdecydują się na ten sposób finansowania? Jak uniknąć możliwych problemów związanych z faktoringiem?

Zasady faktoringu dla firm

Faktoring zwykle kojarzony jest przede wszystkim z cesją należności firmy przez bank. W rzeczywistości okazuje się on połączeniem różnych rodzajów usług, a cesja należności jest tylko jedną z nich. Opiera się on na cesji należności udokumentowanych fakturą VAT – faktor (najczęściej bank) wykupuje zobowiązania od faktoranta, czyli spółki. Oprócz tego potwierdza, że ma zapewnić mu także inne usługi, takie jak pomoc w windykacji nieprzeterminowanych zobowiązań, prowadzenie rozliczeń czy doradztwo finansowe. Na kształt umów faktoringowych w naszym kraju rzutują przepisy kodeksu spółek handlowych, a także kodeksu cywilnego.

Jak wybrać optymalny faktoring dla biznesu?

Propozycje kolejnych banków świadczących faktoring są niekiedy bardzo różne. Chcąc ustrzec się pomyłek, których efektem mogą okazać się poważne problemy, należy starannie przeanalizować wszystkie z nich. Potrzebne będą wtedy specjalne kwalifikacje, a tych nierzadko po prostu nie mamy. Dlatego znalezienie faktoringu dobrze omówić z doradcą finansowym, bo ten podpowie nam, w jaki sposób znaleźć bank, jaki zagwarantuje nam najkorzystniejsze warunki. Współpraca z doradcą to co prawda dodatkowy wydatek, ale może okazać się, iż dzięki niemu ustrzeżemy się strat.