Ciekawostki i porady Finanse i rachunkowość

Krajowy System e-Faktur – szybszy zwrot VAT i nie tylko

Dowiedz się wszystkiego o e-fakturze.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w październiku 2021 r., jednak ostatecznie biznesmeni na możliwość korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać parę miesięcy dłużej. Projekt wystartował w pierwszym dniu 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest nieobowiązkowe, począwszy od stycznia 2023 r. będzie to wymogiem dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla właścicieli firm zwolnionych z tego podatku.

Czym jest faktura ustrukturyzowana?

Faktura ustrukturyzowana to po prostu dokument elektroniczny, który ma precyzyjnie sformułowaną strukturę informacji opisanych z użyciem języka znaczników XML. Takie kodowanie właściwie niewiele powie człowiekowi, który nie wie jak go rozszyfrować, jednak dla odpowiedniej aplikacji do rozliczania oraz wystawiania faktur dokument tego rodzaju będzie w pełni klarowny. Fakt, że faktury otrzymują jednakowy format powoduje, że niezależnie od tego którego programu do księgowości użyją obie strony transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane w ten sam sposób. Jest to istotna zmiana na lepsze w szczególności dla biur rachunkowych, które do tej pory częstokroć spotykały się z przypadkami niepoprawnego przeniesienia przez oprogramowanie księgowe danych z faktur dostarczanych przez klientów w postaci zdjęcia faktury papierowej bądź pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana kategorycznie eliminuje ewentualność błędu przy przenoszeniu informacji z faktury przez człowieka, a także niepoprawnego ich odczytania przez technologię OCR.

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyspiesza zwrot VAT

Wszyscy przedsiębiorcy stycznia 2021 r. mogą odebrać oraz wystawić fakturę ustrukturyzowaną przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw zyskują między innymi poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mają pewność, że nie zawieruszą faktury (KSeF przechowuje informacje o nich przez dekadę), wcześniej dostaną zwrot podatku VAT, jak również nie są zobowiązani przesyłać pliku JPK_FA. Z drugiej strony Ministerstwo Finansów ma w ręku narzędzie, które umożliwia silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli w większym stopniu przeciwdziała wykroczeniom w obszarze podatku akcyzowego, od towarów i usług oraz dochodowego. Watro zaznaczyć, iż konieczność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie zamyka drogi do korzystania z zewnętrznego oprogramowania księgowego, ale należy dokonać jego integracji z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]