Finanse i rachunkowość

Kilka informacji o systemie rozliczeń SWIFT

Szukasz wiadomości o systemie SWIFT? Dobrze trafiłeś!

Pomimo, iż de facto każdego dnia korzystamy z usług bankowych, masa Polaków pierwszy raz usłyszało o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania wdrożenia sankcji względem Rosji jako odpowiedź Zachodu na konflikt na Ukrainie. Ale system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i jest jednym z fundamentów efektywnego działania bankowości międzynarodowej.

System SWIFT nie jest jedyny

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednakże tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby na pewno o wiele bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to najpopularniejszy, ale nie jedyny używany obecnie system tego rodzaju. Nie licząc przykładowo w Polsce korzysta się również z systemów: SORBNET, SEPA czy Express Elixir.Na świecie funkcjonują też różnorodne systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia między bankami na terenie konkretnego kraju.

Co jest zatem główną zaletą systemu bankowego SWIFT? Używany jest nieomal we wszystkich krajach świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekracza już 11 tys., ale także domy maklerskie, giełdy i sporo innych podmiotów finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Możliwe jest też nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod składa się z 11 znaków.

System SWIFT – przedstawiamy kody BIC najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeżeli jedynie okazjonalnie korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć jak błyskawicznie odszukać takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC kilku popularnych banków, prowadzących placówki w Polsce.

– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]