Finanse i rachunkowość

Funt szterling to nadal silna waluta

Zobacz więcej szczegółów o kurs funta w kantorach na www.kantor.pl/funt-brytyjski-kurs-waluty.

Funt szterling, potocznie zwany funtem brytyjskim, to jedna z najsilniejszych walut na świecie. Mimo przynależności początkowo do struktur EWG a potem UE, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii nie przyjęło euro i pozostało przy swojej historycznej walucie.

Funt szterling po Brexicie

W wyniku decyzji o Brexicie, który był procedurą trwającą 4 lata, wartość funta w stosunku do dolara oraz euro dostrzegalnie spadła. Miało to związek między innymi z ogłoszeniem przez liczne podmioty, w tym instytucje finansowe, rezygnacji z rynku brytyjskiego, co niosło za sobą spadek ilości miejsc pracy, a pośrednio też obniżeniem PKB. Odrabianie sporego spadku wartości funta brytyjskiego z połowy 2016 r. odbywa się bardzo wolno i przy dość zauważalnych wahaniach wartości waluty. Dodatkową przeciwnością w tym procesie był kryzys z 2020 r. spowodowany długotrwałym zamknięciem angielskiej gospodarki z powodu pandemii wirusa COVID-19. Wypada jednakże odnotować, iż funt szterling to nadzwyczaj mocna waluta, funkcjonująca w Królestwie Brytyjskim już od XII w., która w samym tylko XX w. wyszła obronną ręką z dużych spadków spowodowanych odwołaniem powiązania funta ze złotem, z dewaluacji z 1949 r. oraz z głośnego spekulacyjnego ataku z 1992 r.

Komu potrzebne dane dotyczące kursu funta?

Funt brytyjski pozostaje dla Polaków istotną walutą, w której wciąż ochoczo inwestują swoje finanse. Dzieje się tak w głównej mierze dlatego, że pomimo Brexitu, dziesiątki tysięcy Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii nie zamierza wrócić do kraju i nieustannie utrzymuje finansowo swoich bliskich w Polsce. Aktualnym kursem funta szterlinga interesuje się tym samym duża grupa Polaków. Poszukuje ona przeważnie szczegółowych informacji nie tylko o cenie tej waluty, ale często też analiz historycznych sięgających nawet dziesięciu lat wstecz. Takie statystyki dostępne są między innymi na stronach kantorów internetowych, które aktualizują kurs w odstępach co kilka sekund. Dostęp do najświeższych informacji umożliwia również wprawnym inwestorom kupować walutę po najlepszym kursie.

Dane adresowe:
Platforma wymiany walut Kantor.pl
SUPER GRUPA PL Sp. z o.o.
ul. Trakt Św. Wojciecha 149
80-017 Gdańsk

Tel.: +48 22 364 5 364
E-mail: [email protected]