Branża budowlana

W jakich sytuacjach niezbędne jest zastosowanie szalunków?

Jeśli chcesz nabyć szalunki Kraków, kliknij tutaj

Szalunki to to konstrukcja mająca charakter tymczasowy, którą w przeważającej liczbie przypadków wykonuje się z desek. Może ona być zrobiona również z drewnianych płyt, które wykonane zostały z drewna charakteryzującego się słabszą jakością. Nie brakuje firm, które decydują się na wykonywanie szalunku z elementów wykonanych z metalu, ale tego rodzaju działanie nie jest zbyt częste. Deskowanie – bo właśnie tak inaczej określa się szalunki – sprawia, że mieszanka, która jest wylewana, zyskuje wymaganą formę. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Sięgając po szalunki, można także skutecznie wesprzeć zbrojenie, które zostało wykonane aż do momentu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie stwardnieje.

Szalunki – jak się je robi?

Wszystkie konstrukcje z użyciem betonu wykonuje się na budowie w odpowiednich formach, czyli właśnie szalunkach. W pierwszym etapie prac konieczne jest zrobienie szalunku, który potem zostaje zalany odpowiednio dobranym betonem. W niektórych przypadkach niezbędne jest wykonanie zbrojenia. Układa się je przed wylaniem betonu. Szalunki usuwane są dopiero wówczas,gdy mieszanka mocno zastygnie. W przeważającej liczbie przypadków niezbędne jest do tego od około dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki wykonuje się między innymi w przypadku fundamentów, betonowych cokołów ogrodzeń oraz sufitów z żelbetonu. Mają więc naprawdę szerokie zastosowanie, a budowa bez ich użycia nie posuwałaby się tak szybko.

Szalunki – jakie elementy konieczne są do zrobienia szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania niezbędna jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są również profesjonalne dźwigary i podpory. Nieraz zdarza się, że niewielkich rozmiarów firmy budowlane nie dysponują własnym systemem szalunkowym. W takim wypadku wyjściem okazuje się być skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy , które specjalizują się w zaopatrywaniu ekip budowlanych w dźwigary, mocowania, a także sklejkę.

Dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]