Branża budowlana

Szalowanie stropu

Współcześnie szalowanie stropu nie zawsze jest konieczne. Trzeba je jednak wykonać w przypadku stropów żelbetowych płytowych monolitycznych, stropów żelbetowych płytowo-żebrowych monolitycznych oraz stropów na belkach stalowych. Jak wykonać szalunek pod strop?

Szalowanie stropu krok po kroku

Robiąc szalowanie stropu, pamiętaj, że od prawidłowego wykonania zależy jakość stropu oraz bezpieczeństwo budowy.

Szalowanie stropu żelbetowego monolitycznego płytowego

 1. Deskowanie stropu możemy rozpocząć od zbicia deskowania w tarcze albo skorzystać z gotowych szalunków stropowych, przyspieszając tym samym prace.
 2. Umieszczamy deskowanie na krótkich odcinkach desek oporowych przymocowanych hakami (w przypadku stropów o mniejszej rozpiętości) lub na ryglach opartych na podłużnicach ułożonych na stemplach. Możemy tu skorzystać z gotowych podpór stropowych.
 3. Następnie wykonujemy szalowanie podciągów.
 4. Otrzymaliśmy w ten sposób ramki. Teraz należy je stężyć krzyżulcami wzdłuż i w poprzek rygli. Na ryglach układamy podkład z desek.
 5. Upewniamy się, że stemple są prawidłowo i stabilnie ustawione, a następnie łączymy rygle ze stemplami.
 6. Ostatni etap to betonowanie.

Szalowanie stropu żelbetowego płytowo-żebrowego monolitycznego

Jak zrobić szalunek pod tego typu strop? Są dwa sposoby. Pierwszy polega na ustawieniu stempli i związaniu ich tężnikami, a następnie przybiciu rygli do stempli. Następnie ustawiamy skrzynie słupów, na przybitych niżej ryglach układamy koryta żeber i podciągów, a w miejscach łączenia deskowania płyty z korytami belek przybijamy deski czołowe.

Drugi sposób wymaga wyposażenia stempli w głowice, które z kolei podpieramy zastrzałami. Stemple usztywniamy tężnikami, a na głowicach stempli układamy koryta żeber i podciągów. Następnie ustawiamy rygle na deskach podporowych, przybitych do tarcz bocznych żeber. Potem układamy tarcze deskowania płyty, a następnie wykonujemy poziomowanie. Na ryglach, które przybijamy do bocznych tarcz belek, układamy tarcze.

Szalowanie stropu na belkach stalowych

Jak szalować strop na belkach stalowych? W tym przypadku należy podwiesić deskowanie bezpośrednio do stalowych belek.

 1. Przywiązujemy poprzecznice prostopadle do stalowych belek.
 2. Belki i poprzecznice wiążemy podwójnie złożonym drutem.
 3. Podciągamy poprzecznice do belek. Robimy to, wbijając klin pomiędzy górną półkę a drut.
 4. Robimy deskowanie – przybijamy deski (lub wodoodporną sklejkę szalunkową) do poprzecznic.
 5. Pomiędzy stalowe belki i poprzecznice wkładamy podkładki w taki sposób, aby ich górna powierzchnia znajdowała się na poziomie stopki belki.
 6. Wykonujemy betonowanie.

Jak rozszalować strop?

Rozszalownie stropu jest proste, choć niektóre elementy są dość ciężkie – trzeba mieć to na uwadze i przygotować odpowiedni sprzęt. Ponadto warto cały czas zachowywać ostrożność, aby przez przypadek nie usunąć tych elementów, które podtrzymują inne. A przede wszystkim nie wolno rozszalować stropu zbyt wcześnie – trzeba poczekać, aż beton stężeje.

Po jakim czasie rozszalować strop?

To kiedy można rozszalować strop, jest uzależnione od kilku czynników:

 • kiedy odbyło się betonowanie (w okresie letnim czy zimowym)
 • jaki zastosowano cement,
 • jaki sposób pielęgnacji wbudowanego betonu został użyty.

Kiedy więc można zdjąć szalunek ze stropu? Zalecenia mówią, że z całkowitym rozszalowaniem stropu należy czekać, aż beton osiągnie 70 % wytrzymałości końcowej, co następuje po ok. 14-28 dniach w okresie letnim i 21-42 w okresie zimowym.

Źródło tekstu: https://sklep.abcszalunki.pl/blog/szalowanie-baza-wiedzy/szalowanie-stropu/