Branża budowlana

Okna drewniane – z jakich gatunków?

Więcej szczegółów o okna drewniane producent uzyskasz tu

Okna drewniane przez wieki były najczęściej wykorzystywanym rodzajem okien. Potem były zastąpione przez te wyprodukowane z plastiku, jednak obecnie na powrót doceniamy ich atuty. Odpowiednio zamontowane oraz konserwowane okna drewniane są w stanie wszak wytrzymać dłużej niż okna plastikowe, przy czym ich kupno kosztować będzie porównywalną sumę. Poza tym w niektórych przypadkach ich wykorzystanie okaże się konieczne – czasem zwyczajnie nie sposób postawić na jeden z nowszych modeli. W jakich przypadkach więc należy je wybrać? Z jakich materiałów są robione?

Wytwarzanie okien drewnianych

Okna drewniane produkowane są jedynie z niektórych rodzajów drewna. Dziś zazwyczaj wykorzystuje się sosnę, jesion i dąb. Z uwagi na wytrzymałość na deszcz oraz promienie słoneczne, wytwórcy okien coraz częściej wybierają drewno egzotyczne – meranti, mahoń czy teak. Te ostatnie są trochę bardziej kosztowne, jednak należy zdać sobie sprawę, że wymagają rzadszych konserwacji i lepiej radzą sobie w ekstremalnych warunkach. Dla sporej liczby osób ich atutem będzie również fakt, iż nierzadko wyglądają ciekawiej niż te zrobione z europejskich gatunków drewna.

Kiedy postawić na okna drewniane?

Okna drewniane mogą być używane jako alternatywa dla wyrobów z PCV – są od nich mniej kosztowne, zaś sprawują się tak samo dobrze. Okna drewniane, a w szczególności skrzynkowe, bywają również wykorzystywane do rekonstrukcji zabytkowych budynków. Wykorzystanie innych materiałów będzie wszak skutkować problemami w kontaktach z konserwatorem – kończącymi się również dotkliwymi grzywnami.

Dane adresowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]