Branża budowlana

Dźwigary – gdzie się je stosuje?

Jeśli chcesz nabyć dźwigary, zobacz tutaj

Szalunki to konstrukcje niezbędne na większości budów. Przy ich użyciu możliwe jest nadanie zamierzonego kształtu ścianom wylewanym z kompozytu oraz wykonanie w nich przepustów na okna i drzwi. Szalunki są także potrzebne przy formowaniu sklepień – wówczas ich kluczowym modułem są dźwigary. Bez ich zastosowania wzniesienie wielopiętrowego budynku byłoby niemożliwe. Dźwigary sprawiają, że sklepienie nie opada kilka chwil po wylaniu i jest w stanie utwardzić się. Z jakich surowców wytwarza się dźwigary? Gdzie można je kupić?

Z z jakich surowców wykonane są dźwigary?

Dźwigar poddawany jest sporym obciążeniom, które osiągają kilkadziesiąt ton. W związku z tym jego istotną cechą jest trwałość. W dużym stopniu maja na nią wpływ dwa elementy – jakość produkcji i typ wykorzystanych do tego materiałów. Te powinny być pieczołowicie dobrane i wypróbowane pod kątem wytrzymałości na spore naciski. Najodpowiedniejszym materiałem okazuje się lite drewno takich gatunków jak buk, sosna, topola czy olcha. Ogromnie istotne jest także właściwe pokrycie dźwigarów impregnatem, które uchroni je przed niekorzystnym wpływem wody, klejów i pozostałych ciekłych preparatów stosowanych na budowie – a więc czynników, które bezpośrednio niszczą strukturę drewna.

Dźwigary – wydzierżawić czy lepiej kupić?

Firmy, które na co dzień parają się budową piętrowych obiektów dysponują własnymi dźwigarami. Ich zakup oraz magazynowanie generuje jednak pewne koszty. Z kolei firmy, które sporadycznie podejmują się zleceń tego rodzaju, mogą ustrzec się wspomnianych przeszkód. Najlepszym rozwiązaniem dla nich jest skorzystanie z usług podmiotu, który oferuje wynajem dźwigarów oraz innych części konstrukcji szalunkowych.

Dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]