Branża budowlana

5 najczęściej popełnianych błędów przy kryciu dachu blachodachówką

Blachodachówka jest dostępna na europejskim rynku od kilkudziesięciu lat. Cechuje się łatwym montażem, atrakcyjnym wzornictwem, bogatą gamą kolorystyczną oraz wytrzymałością. Produkt ten, w zależności od potrzeb, można kupić w postaci arkuszy ciętych oraz modułów. Aby jednak podjąć przemyślaną decyzję zakupową, warto poznać 5 najczęściej popełnianych błędów przy kryciu dachu blachodachówką. Konkretne przykłady prezentujemy w tym artykule!

Jakie pokrycie dachowe wybrać?

Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego zależy od kilku czynników. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na liczbę połaci (połacie dachowe mają znaczący wpływ na wygląd budynku) oraz skomplikowanie konstrukcji więźby.

W zależności od przeznaczonego budżetu możemy wybrać dachy wielospadowe, wiązary rozporowe lub dachowe. Tradycyjne konstrukcje płatwiowo-kleszczowe są najpopularniejsze ze względu na przystępną cenę, w przeciwieństwie do dachów wielospadowych, które cechują się trudnym montażem i wysokimi kosztami.

Krycie dachu blachodachówką – 5 najczęściej popełnianych błędów

Do pięciu najczęściej popełnianych błędów przy kryciu dachu blachodachówką należą m.in. nieprawidłowy dobór pokrycia, liczne uszkodzenia w czasie transportu lub magazynowania oraz źle wykonane obróbki blacharskie. Oprócz tego warto uważać na niedoświadczone ekipy dekarskie i uszkodzenia krycia wstępnego. Tylko, jak uniknąć tych błędów i co należy o nich wiedzieć?

Źle dobrane pokrycie

W celu uniknięcia problemów spowodowanych źle dobranym pokryciem dachowym należy zlecić pracę doświadczonemu architektowi, który dostosuje je do geometrii dachu. W tym przypadku weźmie pod uwagę stopień skomplikowania połaci, czynniki ekonomiczne (np. minimalizacja odpadów) oraz możliwości wykonawcze.

Uszkodzenie pokrycia w czasie transportu lub magazynowania

Uszkodzone pokrycie w czasie transportu lub magazynowania znacząco osłabia wytrzymałość zadaszenia. Dodatkowo, jeśli ulegnie zadrapaniu ostrym narzędziem podczas transportu – nie podlega reklamacji. W celu ograniczenia usterek warto przeczytać zalecenia producenta i koniecznie się do nich stosować.

Uszkodzenie krycia wstępnego

Uszkodzenie krycia wstępnego wiąże się z niską szczelnością dachu w przyszłości. Jest to zazwyczaj spowodowane niewłaściwymi pracami dekarskimi m.in. brakiem pełnego deskowania, niezastosowaniem pasków z folii rozprężnych lub wadliwym ułożeniem folii paroprzepuszczalnych.

Źle wykonane obróbki blacharskie

Źle wykonane obróbki blacharskie wiążą się z niskim poziomem szczelności dachu, uniemożliwiają odkształcanie się poszczególnych materiałów i powodują liczne deformacje na skutek niskich lub wysokich temperatur.

Niedoświadczona ekipa dekarska

Inwestorzy bardzo często zatrudniają niedoświadczone ekipy dekarskie. Wynika to z dwóch powodów – niewiedzy oraz chęć błyskawicznej realizacji konkretnego projektu. Warto pamiętać, że wynajem sprawdzonego dekarza wiąże się czasem nawet z kilkunastomiesięcznym terminem oczekiwania.

Zatem, jeśli właściciel nieruchomości decyduje się na prace dekarskie „tu i teraz” – zazwyczaj przepłaca i traci na jakości. Przyszłościowo może to skutkować kosztownymi naprawami, ponieważ na skutek wadliwego montażu, zniszczeniu ulega najczęściej zabudowana warstwa strukturowa dachu.

Jak wybrać solidnego dekarza? Solidny dekarz powinien wyróżniać się wysokimi umiejętnościami i wieloletnim doświadczeniem potwierdzonym obszernym portfolio wykonanych prac. Warto również zwrócić uwagę na jego zaplecze techniczne, rzetelność umowy, jasno określone terminy oraz cenę (praca jakościowych specjalistów kosztuje zazwyczaj o 20-30% więcej niż działania pseudofachowców).

5 najczęściej popełnianych błędów przy kryciu dachu blachodachówką – podsumowanie

Najczęściej popełniane błędy przy kryciu dachu blachodachówką to m.in. nieprawidłowy pomiar zadaszenia, nieprofesjonalne wykończenie okapu, a nawet używanie szlifierek kątowych zamiast niblerów czy nożyczek.

Blachodachówka powinna być zamontowana przez solidnego dekarza lub profesjonalną ekipę dekarską. Należy zawsze pamiętać, aby chodzenie po pokryciu ograniczać do minimum. Jeśli już jest to konieczne, należy udać się tam w miękkich butach na gumowej podeszwie.

Podczas przygotowań do poszczególnych prac, warto zadbać o bezpieczny transport blachodachówki, aby nie straciła swoich właściwości, a co najważniejsze – o zwerbowanie profesjonalnej ekipy monterskiej lub solidnego dekarza.

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Czym skutkuje źle wykonany pomiar dachu?

Źle wykonany pomiar dachu skutkuje zazwyczaj nieprawidłowo określonymi długościami arkuszy poszycia. Oznacza to uwikłanie się w dodatkowe koszty, niewłaściwe prace z pokryciem dachowym oraz sporne sytuacje w przyszłości.

Co spowoduje zniszczenie powłoki blachodachówki?

Powłoka ochronna blachodachówki niszczy się na skutek wykorzystania szlifierek kątowych, co powoduje znacznie większą podatność blachodachówki na korozję. Świetną alternatywą do tych narzędzi są nożyce i niblery. Nie uszkadzają one powłoki blachy – zapewniają natomiast odporność na tworzenie się ognisk powstawania rdzy.

Czy niedociągnięcia przy montażu obróbek blacharskich są dopuszczalne?

Jeśli obróbki blacharskie zostały odpowiednio zamontowane – elementy konstrukcji (np. kominy, ścianki ogniowe) będą umożliwiały naturalne „życie drewna” więźby dachowej m.in. skręcanie, uginanie się, czy nawet zmianę kształtu surowca na skutek wysychania. W przeciwnym wypadku możemy być świadkami nieszczelności, a nawet większej podatności niektórych elementów na warunki atmosferyczne.

Czy wykończenie okapu przez niedoświadczone ekipy dekarskie jest opłacalne?

Nie. W większości przypadków wykończenie okapu przez niedoświadczone ekipy dekarskie skutkuje wodą trafiającą bezpośrednio na elewację budynku (w przypadku gwałtownych wiatrów). Osłabia to właściwości mechaniczne deski okapowej oraz podłoża haków rynnowych, a co więcej – często powoduje oderwanie się rynny.

Co się dzieje w przypadku źle wykonanej więźby dachowej?

W przypadku źle wykonanej więźby dachowej powstają duże odchylenia krokwi od płaszczyzny połaci. Aby temu zapobiec, warto stosować proste narzędzia m.in. poziomicę, niwelator optyczny lub sznur.

Źródło tekstu: https://www.regamet.pl/dla-domownika/5-najczesciej-popelnianych-bledow-przy-kryciu-dachu-blachodachowka/