Automatyka przemysłowa

Sklep z serwonapędami

Serwonapędy to rodzaj silników, które oprócz wytwarzania mocy, służą również do pozycjonowania osi. Są używane głównie przy zadaniach, w których najważniejsza jest duża precyzja – pod tym względem dają znacznie lepsze wyniki od tradycyjnych napędów.

Budowa serwonapędów

Ich podstawowym elementem jest silnik napędzany prądem elektrycznym, który uruchamia cały zestaw. Na funkcjonalność serwonapędu największy wpływ ma sterownik, z użyciem którego można ustalić położenie osi. ważnym elementem serwonapędów jest także moduł sprzężeń zwrotnych, a cały napęd musi być połączony w zamkniętą całość oraz być wykonany z materiałów zapewniających jego dużą wydajność.

Oprogramowanie dla serwonapędów

Dla użytkowników takich silników najistotniejsze jest łatwe sterowanie. Z tego powodu ich wytwórcy zazwyczaj starają się, by ich serwonapędy mogły być kontrolowane z użyciem komputera – nierzadko spotkać można systemy graficzne, dzięki którym sprawniejsze staje się kontrolowanie serwosilników i tworzenie wykresów ich działania.

W jakich miejscach używa się serwonapędów?

Serwonapędy powszechnie używane są w urządzeniach do odlewu przedmiotów z tworzyw sztucznychpozwalają bowiem na precyzyjne określenie pozycji formy. Używa się ich również wszędzie tam, gdzie ważne jest dokładne nawinięcie materiału na szpulę. Montuje się je w stołowych wiertarkach oraz instalacjach służących przenoszeniu produktów w magazynach.