Automatyka przemysłowa

Co warto wiedzieć o silnikach prądu stałego?

Zamów silnik DC na ultrarobotics.pl.

Sporo przedmiotów, których używamy codziennie i bez których nie wyobrażamy sobie życia, żeby działać stosuje silniki elektryczne na prąd stały. Szczotkowe albo bezszczotkowe, duże lub małe, te silniki zmieniły nasz tryb pracy i życia, lecz statystyczny człowiek zwykle nie ma świadomości tego, z jakich elementów złożone są ani jak działają te urządzenia.

Kto wynalazł i z czego składa się silnik elektryczny na prąd stały?

Zadaniem silników DC jest wytworzenie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa informuje, że zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu istnieją od nieomalże dwustu lat i są wspólnym zasługą kilkunastu osób. Do ich opracowania, późniejszych ulepszeń i w efekcie ich wprowadzenia do powszechnego zastosowania w różnorodnego rodzaju maszynach, przyczyniły się wynalazki oraz badania znanych naukowców połowy XIX w., jak np. Thomas Edison, Gaston Planté czy Thomas Davenport. Silniki elektryczne prądu stałego złożone są ze rotora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi tworzy się pole magnetyczne, komutatora, statora i szczotek. Dzisiaj często stosowane są też bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które przede wszystkim z uwagi na brak tego stosunkowo awaryjnego elementu, są uważane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są po prostu lubiane za bezgłośną pracę, a takżewyjątkową niezawodność.

Silniki prądu stałego to napęd licznych popularnych urządzeń

Teza, że silniki prądu stałego są wykorzystywane w zasadzie wszędzie nie jest przesadą. Jeśli posiadasz odtwarzacz DVD bądź korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich napędach na pewno użyto silnika bezszczotkowego. Silniki elektryczneprądu stałego są modułem sterowanych zdalnie pociągów czy samochodzików, a więc zabawek, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które prawdopodobnie podarujemy też naszym córkom i synom. Takie silniki napędzają duże i mniejsze pompy hydrauliczne potrzebne w licznych branżach przemysłu, przykładowo budowlanej, produkcyjnej czy wydobywczej. W przyszłości, za sprawą silników prądu stałego samochody elektryczne będą normalnością, a już dziś te silniki usprawniają naszą mobilność, bo to one napędzają tak chętnie używane hulajnogi, rowery elektryczne oraz segwaye. Silników na prąd stały używają również hobbyści do tworzenia własnych projektów z obszaru robotyki oraz mechaniki.

Choć silniki na prąd stały o niewielkiej mocy bez problemu można kupić w sklepach dla hobbystów czy z częściami elektronicznymi, to te do przemysłowego wykorzystania osiągalne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących specjalistyczne rozwiązania od szanowanych światowych marek.

Dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]