Automatyka przemysłowa

Budowa i zastosowanie motoreduktorów

Dowiedz się więcej o motoreduktorze na ultrarobotics.pl.

Motoreduktory to w najprostszych słowach nierozłączne układy napędowe zbudowane z silnika elektrycznego oraz przekładni mechanicznej. Jak funkcjonują motoreduktory i jak się je stosuje? O tym przeczytasz poniżej.

Motoreduktory – ograniczają prędkość obrotową silnika

Motoreduktory umożliwiają skuteczne korzystanie z elektrycznych silników jako napęd w licznych funkcjach w przemyśle. Za sprawą przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet kilkusetkrotnie, przy jednoczesnym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Oczywiście efektywność przekładni w żadnym wypadku nie będzie 100%, wskutek czego zawsze zauważalna jest drobna różnica pomiędzy mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor nierzadko wchodzą dodatkowo inne podzespoły jak hamulce lub sprzęgła. Największą zaletą motoreduktorów jest to, iż są to gotowe układy, które można bez przeszkód znaleźć w oferty producenta tak, by ich parametry perfekcyjnie odpowiadały potrzebom konkretnej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a wręcz miesiące, na pracochłonne pomiary i testy różnych kompletów elementów. Zależnie od rodzaju oraz konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do długiego lub krótkiego okresu pracy, a także do lekkich, umiarkowanych lub sporych obciążeń.

Motoreduktor, w którym zastosowano przekładnię wielostopniową, pozwala osiągnąć niezmiernie wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Rodzaje oraz wykorzystanie motoreduktorów

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o różne warianty silników (AC, DC, BLDC i szeregowych), rozróżnia się je według typu przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. A więc wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory płaskie i walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową).

Nie ma chyba takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by wykorzystać motoreduktora jako napędu. Czy to przemysł, spedycja czy produkcja żywności, dzięki motoreduktorom poruszają się najróżniejsze automaty, jak linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome, kolejki w parku rozrywki albo wertykulatory. Ogromne spektrum ich rozmiarów, mocy oraz typów użytych w nich przekładni i silników spowodowała, iż liczbę możliwych zestawów, które teraz oferują cenieni producenci motoreduktorów, należy wyrażać już nie w setkach lub tysiącach, lecz właściwie w milionach.

Dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]